Uluslararsı süriyeli hukuçular dermiği 2019/12/27 tarihte yayınılan ıdib’in durumuna ile ilgili derniğin yaptığı beyennme .

 

Esad’ın Suriye’de bulunan çete mensupları, İdlib’te bulunan ve çoğu çocuklar, kadınlar ve yaşlılardan oluşan ve daha önce bölgelerinden ve evlerinden zorla yerinden edilmiş sivilleri hedef alan sistematik bir saldırı ile Rus ve İran güçleriyle birlikte geçişleştirmektedirler. İnsana karşı bir suç teşkil eden bu mesele, faillerinin yanı sıra işbu suçunun işlenmesi için talimat verenlere kadar ve hatta bu suça direk olarak iştirak edenlerden bu suçun işlenmesine göz yumanlara kadar cezalandırılmalarına yol açan bu cinayetin, Roma uluslararası cinayet mahkemesi ile Alman ve İsveç gibi istisnai Batılı uluslararası özel mahkemelerinin sistemine göre bu cinayetin ne kadar ciddi bir suç olduğuna dair bilgilerinin dâhilinde işlenmesine rağmen, suç teşkil ettiğini ifade etmek isteriz. Ayrıca da işlenen bu cinayetin dördüncü Cenevre sözleşmesinde savaş suçu olarak sayılmakta olduğunu ifade etmek isteriz.

 Suriye Hukukçular Derneği, insan alnına leke getiren bu suçları kınamak suretiyle, insanlık ve insanlığına karşın zafer elde etmek ve daha önce aralarında anlaştıklar “uluslararası barış ve güvenliği sürdürme” yönelik çalışmaların uygulanmasına dair verdikleri sözünün yerine getirilmesi adına, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunu, Uluslararası Güvenlik Konseyi ve insan hakları ile ilgilenen tüm heyetleri ile tüm ülkeleri bu cinayeti durdurmak için göreve davet etmemizle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve yetkili uluslararası organları, Rusya ve İran’a tırmanma azaltma bölgesi ile ilgili taahhütlerini yerine getirmeleri ve uygulamaları için baskı yapmalarına yönelik çağırıda bulunmaktayız. Ayrıca da, çığlıkları ile insanlığımızı inciten işbu mazlumların hakkını savunmak ve desteklemek için bu suçlara karışan herkesi cezalandırmak için bu dosyayı yetkili uluslararası mahkemelere gönderilmesi için çağırıda bulunmaktayız.