Uluslararası suriyeli hukuçular derniğiden idlib’deki türk ordusu Esad ordusu tarafından vuruluşun yaptığını ile ilgili açıklama 11/02/2020 .

Dokuz yıldan beri, Suriye rejiminin suriye halkına öldürme ve ölünceye
kadar işkence yaparak soykırım, zorla yerinden etme, semptomların ihlali, can ve mal haklarının alınarak, Suriye halkına karşı en çirkin suçları işledi ve uluslararası olarak yasaklanmış her türlü silahı kullanarak sessizlik ışığında tüm uluslararası yasaları ve tüzükleri ihlal etti.

Sadece halkına saldırmakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye ile sınır bölgelerinde terör örgütleri kurdu ve destek verdi . Geçen yüzyılın seksenlerinde ve doksanlarında baskı ve zulme karşı onurlu tarihsel konumlara sahip olan halkının toprak bütünlüğünü, istikrarını ve dezavantajını etkilemek için yaptı.

En Son da, 2018 Sochi Anlaşması ve 1998 Adana Anlaşması uyarınca Türk ordusunun gözaltı bölgelerindeki gözlem noktalarını bombaladı.

Sonuç olarak, beşi Şehit düştü ve diğerleri yaralandı.

Suriyeli hukukçular olarak bizler, topraklarını, özgürlüklerini ve haysiyetlerini savunmak için ölen şehitlere Allah’tan rahmet diliyoruz ve Kardeş hükümete ve yapay sınırları bizi onlardan ayırmayı başaramayan Türkiye halkına baş sağlığı diliyoruz. Tarihimiz bir , geleceğimiz ortak. Bütün kardeşlerimize Kanlarının damarlarımızın kanaması olduğunu söylüyoruz, biz de Ve sizinle birlikte ülkenizde sınırlarınızı koruyarak barış ve istikrar arama projenizi destekliyoruz, ve güçlerinizi hedefleyen saldırıya yanıt olarak, ayrıca Suriye halkı da dahil olmak üzere dünya çapında ezilenlerin ve adil nedenlerini destekleme konusundaki şerefli duruşlarınıza teşekkür ve minnettarlığımızı sunuyoruz.